Jarmark Żubra Pachnący Puszczą pod taką nazwą odbędzie się XIII edycja tego wydarzenia. Wśród wystawców lokalni producenci tj. firma Runo czy EkoHerba, którzy przeniosą Państwa w magiczny świat puszczańskich ziół. To niepowtarzalna  okazja do poznania bogactwa kompozycji ziołowych, przypraw oraz aromatycznych herbatek. Znacie zapewne pieprz białowieski, sól ziołową czy smak herbaty jagodowej, malinowej, białowieskiej. Na Jarmarku będziemy mieli okazję poznać tajemnice puszczańskich ziół, ich niezwykłe właściwości i zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też w kosmetologii (m.in. pokaz robienia kosmetyków z natury). Osoby zainteresowane mogą też skomponować „swoją” herbatkę lub napój ziołowy znakomity na upały.

Szczególne miejsce na tegorocznym Jarmarku zajmuje Strefa Kulinarna „Smaki Hajnówki. Produkty lokalne Regionu Puszczy Białowieskiej”. W godzinach 13.30 – 17.00 zapraszamy na wiele atrakcji, a jest w czym wybierać !

 - Strefa Hajnowskiego Marcinka  przygotowała warsztaty oraz quiz wiedzy o wypieku Marcinka. Najbardziej aktywni uczestnicy warsztatów dostaną w prezencie Marcinki, a każdy będzie miał okazje kupienia Marcinka na stoisku Cukierni Piekarni Emma Pana Andrzeja Borowika.

Wiele się będzie działo na stoisku Dobrowody, bo Koło Gospodyń Wiejskich pod przewodnictwem Pani Sołtys Ireny Jawdosiuk, nie tylko przywiezie prawdziwego weselnego KOROWAJA, ale też poprowadzi warsztaty z przygotowywania i wypieku małych korowajków. Opowiemy o ich symbolice, a także wspólnie zaśpiewamy pieśni korowajowe, a jak starczy sił zatańczymy.

Wiele atrakcji przygotowały też wioski tematyczne Regionu Puszczy Białowieskiej Wieś Drewniana Borysówka szykuje nie lada frajdę dla dzieciaków - warsztat z robienia tradycyjnych „ciasteczek Borysa Drewniaka”, symbolu „Borysówki”. Ponadto dla dzieci przygotowano specjalne gry i zgadywanki, a także konkurs rysunkowy ulubionych drewnianych zabawek, przypominających dzieciństwo naszych dziadków. Każdy może stworzyć własną zabawkę dla Borysa Drewniaka. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

Wioska Bulwy – Lipiny i Stowarzyszenie KRYNICA zaprosi na degustację dań regionalnych z ziemniaka - „Ziemniak wczoraj i dziś”, a kto odwiedzi stoisko otrzyma bulwostempel.

Jarmarkowi przyświeca też idea promocji zdrowego trybu życia, a co z tym związane odżywiania. MOKSiR ,,Hładyszka” w Kleszczelach ma specjalna propozycję. Wspólnie z uczestnikami Jarmarku stworzy obrazy inspirowane naturą, jarzynami oraz owocami.  

W Strefie Kulinarnej posmakujemy też najlepszych Serów z Puszczy Białowieskiej (ojca Adama Lewczuka) , a także poznamy tajniki ich przygotowania.

 

 ….to tylko część przygotowanych przez nas wydarzeń towarzyszących. Na pewno nie będzie czasu na nudę, a „13” przyniesie nam szczęście w zdobywaniu wiedzy o tym co w Puszczy gra…

Ważnym punktem Jarmarku Żubra jest konkurs kulinarny na „Najlepsze danie puszczańskimi ziołami pachnące”, w którym mogą wziąć udział wszyscy bez względu na wiek i umiejętności.

Oprócz hajnowskich smaków kuchni lokalnej, będzie można zakupić i skosztować najlepszych produktów Regionu Puszczy Białowieskiej.  Na stoiskach królowały będą: podlaskie miody, sery korycińskie, potrawy kuchni tatarskiej, tradycyjne pieczywo oraz swojskie wędliny.

Obok wyjątkowego jadła z  pewnością równie ważne będzie Strefa Sztuki Ludowej. Rozstawią się kramy z haftem, koronką, wyrobami z drewna i wikliny, a także unikatowi dziś przedstawiciele garncarstwa i kowalstwa. Prezentację sztuki ubarwią pokazy dawnych rzemiosł w wykonaniu najlepszych artystów z Regionu: warsztaty ceramiczne, wyplatanie ze słomy, tworzenie motanek- laleczek. Poznamy trudną sztukę  wykonywania dywaników  z resztek tkanin razem z Pracownią Gobelinu oraz wycinanek z papieru. Wielobarwnie i różnorodnie zaprezentuje się dział rzemiosła artystycznego. Wyroby z filcu, wikliny papierowej, przedmioty ręcznie malowane, wypalane lub zdobione techniką dekupażu, szyte lub dziergane na szydełku, pamiątkarstwo, biżuteria.

 

Nowością tegorocznej edycji będzie pokaz mody inspirowanej Puszczą Białowieską, na który zapraszamy o godz.17.00 na scenę, który poprowadzi młoda, utalentowana absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu.  

Miłośnicy literatury znajdą stoiska z wydawnictwami dla dzieci i dorosłych (Media Rodzina, promocja książki ,,Dzieci z Żabiej Górki” Państwa Rozbickich)

Wszystkich miłośników żubra Pompika zapraszamy do RODZINNEJ STREFY ŻUBRA POMPIKA!! Pamiętacie zeszłoroczne atrakcje przygotowane przez #Bajankę Monikę Skikiewicz ? W  tym roku będzie ich jeszcze więcej.

Alejki parkowe wypełnią się podlaskimi smakami, zapachami, lokalnym rękodziełem i sztuką. W przestrzeni unosić się będą dźwięki folklorystycznej muzyki, wykonywanej przez zespoły ludowe z regionu oraz zza wschodniej granicy. A na zakończenie Jarmarku Żubra 2019 koncert w wykonaniu zespołu CZEREMSZYNA.

Jarmark Żubra19

 

PROGRAM - XIII Jarmark  Żubra - 14 lipca 2019

 

13.00    Oficjalne otwarcie jarmarku

13.00 – 15.00   Występy zespołów przy stoiskach ( "Narewczanki", ZP "Echo Puszczy", "Cegiełki", Zespoły z Białorusi i Łotwy)

13.00 – 17.00    Strefa Kulinarna – warsztaty produktu lokalnego

  • 1330 – Pokaz robienia ciasteczek DREWNIAKA (Tematyczna Wieś Drewniana - Borysówka)
  • 1500 – Warsztaty KOROWAJA - KGW z Dobrowody
  • 1530 - Warsztaty dla dzieci – obrazy malowane naturą - MOKSiR „Hładyszka” w Kleszczelach
  • degustacja regionalnych produktów ziemniaczanych oraz warsztaty pieczątkowania BULWOSTEMPLEM – Stowarzyszenie „KRYNICA” z Lipin
  • prezentacja mrowiska i bułeczek drożdżowych ( + rękodzieło, makatki, zajączki ze sznurka, wiklina papierowa) - KGW ,,Jezioranki" z Siemiatycz

14.00 i 16.00     Strefa Marcinka (pokazy i degustacje)

13.00 – 17.00    Strefa Pompika (warsztaty)

13.00 – 17.00    Strefa Piknikowa (okolice fontanny) – odpoczynek na kocykach z własnym koszyczkiem

 

Scena-Amfiteatr

16.00Powitanie gości i wystawców

16.05 – Zespół „Cegiełki” z Lewkowa Starego                                                           

16.15 – Zespół z Prużan (Białoruś)                                                                              

16.25 – Bajanka                                                                                              

16.40 – Zespół „ Narewczanki” z Narewki                                                                  

16.50 – Zespół „Tautibu Studia” z Łotwy                                                                   

17.00 – Pokaz mody inspirowanej puszczą - Bogusława Czarkowska                             

17.15 – Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” z Siemiatycz                                      

17.30 – Zespół „Miławica” ze Świsłoczy (Białoruś)                                                                        

17.40 – Konkurs RUNO                                                                                              

17.50 – Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” z Siemiatycz                                       

18.05 – Solista z Wisaginas ( Litwa )                                                                          

18.15 – ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego wraz z wręczeniem nagród                  

18.25 – Zespół „Tautibu Studia” z Łotwy                                                                   

18.35 – Chór Leśników Puszczy Białowieskiej                                                           

18.50 – Konkurs RUNO                                                                                              

19.00 – Zespół TUHAJ-BEJ                                                                                        

20.00 – Zespół CZEREMSZYNA                                                                                            

21.00 – 23.00    Potańcówka z DJ JANGIER