Festyn „I Tam Żywuć Ludzi” w ramach XII edycji, miał swoją 72 odsłonę we wsi Pasieczniki Duże w gm. Hajnówka. W piękne niedzielne popołudnie 6 września, na placu przy świetlicy wiejskiej zebrali się mieszkańcy nie tylko Pasiecznik Dużych, ale również ościennych miejscowości, aby wspólnie posłuchać białoruskiej muzyki w wykonaniu zespołów z Podlasia. Wójt Gminy Hajnówka Lucyna Smoktunowicz oraz Dyrektor Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce Tomasz Tichoniuk oficjalnie otworzyli imprezę.

Warto nadmienić, iż muzyka, kultura, tradycja białoruska łączy i  podbija serca ludzi, czego dowodem była ilość uczestników festynu.

Żawaranki z Mochnatego, Czyżowianie z Czyż, Ruczajok z Białowieży, zespół Metro, Dawid Szymczuk Band, Rodny Kut z Narwi oraz Adam Kraśko sołtys wsi Pasieczniki Duże oto artyści, którzy występem swym sprawili iż 72 festyn „I Tam Żywuć Ludzi” możemy rozpatrywać w kategorii udanej imprezy.

Obok koncertów zespołów na mieszkańców czekały atrakcje. Swój kramik z pamiątkami i rękodziełem ludowym zaprezentowało Muzeum Białoruskie. Odbył się kiermasz słodkości, które przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Orzeszkowa, włączając się tym samym w zbiórkę wspierającą leczenie Kubusia z Hajnówki i Filipka z Bielska Podlaskiego, cierpiących na rdzeniowy zanik mięśni. Ponadto odbyły się też konkursy z nagrodami.

Festyn został zrealizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Starostwa Powiatowego w Hajnówce, oraz sponsorom, którymi byli:

Wójt Gminy Hajnówka, Muzeum Białoruskie w Hajnówce, Radni Gminy Hajnówka, Nadleśnictwo Hajnówka, Piekarnia Podolszyńscy, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Gminne Centrum Kultury w Dubinach, Szkoła Podstawowa w Dubinach, Sołtys wsi Pasieczniki Duże, Mieszkańcy wsi Pasieczniki Duże.