W dniu 7 września 2020 r. nasza szkoła podobnie jak w latach ubiegłych włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie zainicjowanej w 2012 roku przez Prezydenta RP. Celem akcji jest promocja czytelnictwa i upowszechnianie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.

 

Lekturą dziewiątej edycji była „Balladyna” Juliusza Słowackiego - jednego z największych przedstawicieli polskiego romantyzmu – poety, dramaturga i epistolografa. Utwór „Balladyna” jest połączeniem wielu konwencji: legendy, baśni ludowej, tragedii historycznej, groteski. Są w niej wpływy dramatu szekspirowskiego, ale całość jest jednym z najoryginalniejszych dzieł romantycznych. Historia rozgrywa się w legendarnych początkach Polski, a głównymi bohaterami są: Król Popiel (Pustelnik), szlachetny książę Kirkor dążący do przywrócenia mu korony, królowa Goplana z elfami, dwie siostry – dobra i zła, ich matka – wdowa. Balladyna, opanowana żądzą władzy, osiąga ją przez szereg zbrodni, poczynając od zabicia własnej siostry Aliny – rywalki do ręki Kirkora. W finale ginie porażona sprawiedliwością boską. Juliusz Słowacki połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

 

Do wspólnego głośnego czytania utworu zostali zaproszeni przedstawiciele lokalnego środowiska – Pani Wójt Lucyna Smoktunowicz, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – brygadier Piotr Koszczuk, aspirant sztabowy Rafał Paszko – zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPR Hajnówka, Agnieszka Laskowska-Ginszt – Specjalista do spraw edukacji leśnej Nadleśnictwa Hajnówka oraz Barbara Woszczenko - Dyrektor GCK w Dubinach.

 

W klimat utworu wprowadziła nas p. Franciszka przebrana w postać Goplany recytując autorski wiersz przygotowany na tę szczególną okazję.

Moje Narodowe Czytanie

Pisanie to utrwalanie

Faktów i mitów, zdarzeń i wyobrażeń,

Uczuć i marzeń.

Eposem, powieścią, wierszem, reportażem.

Czytanie to powracanie i przypominanie.

To wzruszenie, śmiech i łzy, serca bicie.

Po prostu życie.

Narodowe Czytanie to spajanie

Ludzi i słów.

To powracanie do ideałów,

Których nie zniszczył czas.

To wspólnota, która ciągle jest w nas.

                                                         Franciszka lat 77

 

Wspólne czytanie po raz kolejny dostarczyło dużo radości w obcowaniu z wyjątkową polską literaturą. Wszyscy oddaliśmy się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody i porozumienia. Ukazuje zwycięstwo dobra nad złem.

Lektura wzbudziła nie lada emocje i rozbudziła ciekawość poznania całości utworu.

                                                                           

Bożena Dawidziuk