„Podlasie w okresie kształtowania się nowej mapy politycznej Europy po pierwszej wojnie światowej”.

Z okazji 100-lecia sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku

 

13-14 listopada 2020 r.

Informujemy, że w dniach 13-14 listopada 2020 r. odbędzie się ІV Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa „Podlasie w okresie kształtowania się nowej mapy politycznej Europy po pierwszej wojnie światowej”. Z okazji 100-lecia sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku. Konferencja miała się odbyć w Hajnówce i Bielsku Podlaskim, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną i wprowadzone obostrzenia nasze wydarzenie odbędzie się ON-LINE.

Celem Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej jest intensyfikacja badań nad dziejami i kulturą oraz współczesnością społeczności ukraińskiej Podlasia oraz stworzenie miejsca dla prezentacji i popularyzacji wyników badań naukowych ukraińskiego środowiska naukowego regionu oraz innych badaczy zainteresowanych problematyką Podlasia. Pierwsza Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa odbyła się jesienią 2017 r. z okazji 25-lecia Związku Ukraińców Podlasia, kolejne – w 2018 i 2019 r. Przeprowadzone konferencje pokazały potrzebę organizacji podobnych przedsięwzięć naukowych na Podlasiu.

Głównym tematem IV Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej są losy Podlasia w okresie kształtowania się nowej mapy politycznej Europy na początku XX wieku, czyli po pierwszej wojnie światowej. Okazją ku temu jest 100-lecie sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku oraz 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Celem konferencji jest spojrzenie na Podlasie w szerokim kontekście procesów geopolitycznych w Europie Wschodniej. Ważnym tematem jest obecność na Podlasiu byłych żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, nieprzypadkowo jeden dzień konferencji planowaliśmy przeprowadzić w Hajnówce, gdzie w latach 20. XX w. osiedliła się liczna grupa żołnierzy URL. Tematem jednej z sesji stanie się też historia, kultura i tradycje Hajnówki oraz okolic.

Zakres tematyczny Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej pozostaje różnorodny i obejmie problematykę Podlasia w szerokim znaczeniu. W programie konferencji można znaleźć referaty, które reprezentują różne dyscypliny nauki: językoznawstwo, historię, kulturoznawstwo, socjologię, pedagogikę. W czasie konferencji podczas dyskusji panelowej będzie też poruszona problematyka 15-lecia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Konferencja będzie w całości transmitowana on-line na stronie Podlaskiego Instytutu Naukowego na Facebooku.

https://www.facebook.com/Підляський-науковий-інститут-Podlaski-Instytut-Naukowy-382470718956503

 

RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI:

13.11.2020 (piątek)

10.00-10.30  

Uroczyste otwarcie konferencji

10.30-13.00  

Sesja І „Podlaskie losy żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej”

14.00-14.30

Prezentacja nowej książki Jerzego Plewy „Kojły, Osówka, Szostakowo. Tam, gdzie carowie bywali…”.

14.30-18.00

Sesja ІI „Historia oraz kultura Hajnówki i okolic”

18.00-18.30

Koncert Chóru Miasta Hajnówka – film

 

14.11. 2020 (sobota)

9.00-9.30

Prezentacja dokumentu o wizycie delegacji włościan powiatu bielskiego do władz Ukraińskiej Republiki Ludowej w Kijowie w 1919 roku

9.30-11.15

Sesja III „Podlasie w kontekście procesów geopolitycznych w Europie Wschodniej pod koniec pierwszej i na początku drugiej dekady XX wieku”

11.30-13.15

Sesja IV „Wojna 1920 roku oraz sojusz polsko-ukraiński”

13.45-15.45

Sesja V „Historia i kultura Podlasia”

16.00-17.00

Dyskusja panelowa „15 lat ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym”

17.00-17.30

Uroczyste zamknięcie konferencji

 

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie Podlaskiego Instytutu Naukowego na Facebooku oraz na stronie internetowej Związku Ukraińców Podlasia: zup.podlasie.pl

Organizator konferencji: Podlaski Instytut Naukowy

Współorganizatorzy: Związek Ukraińców Podlasia, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Hajnowski Dom Kultury, Bielski Dom Kultury

Komitet Organizacyjny: dr Grzegorz Kuprianowicz – przewodniczący, Ludmiła Łabowicz – sekretarz, dr Andrzej Artemiuk, Łukasz Badowiec, Karolina Chmur, Olga Kuprianowicz, Elżbieta Tomczuk.

Kontakt: tel. 664187538, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wydarzenie na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/725893534668153?acontext=%7B"action_history"%3A[%7B"surface"%3A"page"%2C"mechanism"%3A"page_admin_bar"%2C"extra_data"%3A"%7B%5C"page_id%5C"%3A382470718956503%7D"%7D%2C%7B"surface"%3A"events_admin_tool"%2C"mechanism"%3A"events_admin_tool"%2C"extra_data"%3A"[]"%7D]%2C"has_source"%3Atrue%7D

Patronat medialny: Ukraińskie pismo Podlasia „Nad Buhom i Narwoju”, Polskie Radio Białystok, Telewizja Polska Białystok, portal internetowy bielsk.eu, „Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz”, TV Podlasie, Telewizja Kablowa Hajnówka.

Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski, Burmistrz Miasta Hajnówka, Burmistrz Kleszczel, Wójt Gminy Bielsk Podlaski, Wójt Gminy Hajnówka.

Konferencja odbywa się dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczpospolitej Polskiej, dzięki wsparciu osób prywatnych oraz przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski, Wójta Gminy Bielsk Podlaski.

Sponsorzy: Polska Sieć Sklepów „Arhelan”, Agencja Wydawnicza „Ekopress”, J.W. Zakład Transportowy.

 

2020 logo konferencji