6 sierpnia 2022r. w miejscowości Orzeszkowo miał miejsce Piknik z produktem polskim, w ramach którego odbył się I etap Bitwy Regionów. Do konkursu zgłosiło się 6 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu hajnowskiego: Malwa z Kleszczel, Rzepka z Rzepisk, Dubiczanki z Dubicz Cerkiewnych, Tera Miśki z Bud, KGW z Narwi oraz Stowarzyszenie „Na Górnej”.

Komisja konkursowa Bitwy Regionów w składzie: Ewa Dutkowska-kierownik Placówki Terenowej KRUS w Hajnówce; Henryk Dębowski - z-ca dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Białymstoku; Andrzej Pasierbiewicz - z-ca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARIMR w Łomży oraz Andrzej Łukasiewicz-lokalny ekspert kulinarny oceniała potrawy przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń. W zmaganiach zwyciężyło KGW z Narwi, które przygotowało m.in. babkę ziemniaczaną  - „hopka”. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio Dubiczanki z Dubicz Cerkiewnych oraz Tera Miśki z Bud.

Senator Jacek Bogucki odczytał list prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego skierowany do Pani Wójt, Pani Dyrektor GCK w Dubinach oraz wszystkich uczestników Pikniku. Głos zabrał również poseł na Sejm Jarosław Zieliński, który podkreślił że takie Pikniki mają na celu promocję polskiej kultury ludowej oraz zdrowej żywności lokalnej. W swoim przemówieniu nawiązał również do wsparcia Gminy Hajnówka w ramach Polskiego Ładu. Dotacje były realizowane w ramach dwóch edycji, a łączna kwota wyniosła ponad 20 mln zł. Obecny był również Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Marek Malinowski, który wręczył strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzeszkowie czek o wartości 25 tys. zł. Czek odebrała Pani Wójt Lucyna Smoktunowicz, prezes OSP w Orzeszkowie Marzena Iwaniuk oraz komendant OSP w Orzeszkowie Paweł Czurak. Pieniądze z czeku pochodzą z budżetu województwa podlaskiego i zostaną przeznaczone na zakup sprzętu.

            Bitwę Regionów uświetniły występy zespołu Czyżowianie oraz Chór Leśników Puszczy Białowieskiej. O godz. 19 rozpoczął się koncert „Dla Orzeszkowa”, podczas którego wystąpiły zespoły Ruczajok, Orlanie, Lailand, Siostry Ostapczuk oraz Julita Kiczkajło.