19 września 2019 “Drewniana Wieś Borysówka” zamieniła się w prawdziwe kawaleryjskie obozowisko. Na terenie przyległym do miejscowej świetlicy rozlokowali się kawalerzyści wraz z końmi, którzy poprzez swoją wyprawę - zorganizowaną w ramach projektu „Wrześniowy Szlak 1939 – 2019" - odtwarzają 700-kilometrowy szlak bojowy, którym jesienią przed 80-cioma laty, poruszał się nieprzeciętnie odważny i waleczny Pułk 3 Strzelców Konnych.

Na trasie jego wyprawy - tak wtedy w 1939, jak i dziś w 2019 roku - znalazła się m.in. miejscowość Borysówka, w związku z czym Gmina Hajnówka oraz reprezentująca ją  wójt - pani Lucyna Smoktunowicz, postanowiła nie przejść obojętnie obok tak niecodziennego wydarzenia i z wielkim zapałem włączyła się we wsparcie tego przedsięwzięcia. W organizację i nagłośnienie sprawy równie entuzjastycznie zaangażowało się Gminne Centrum Kultury w Dubinach oraz niezawodne Stowarzyszenie Sympatyków Wsi Borysówka, i takim oto czynem udało się zatrzymać kawalerzystów nieco dłużej niż tylko "przejazdem";)

Mieszkańcy Borysówki oraz okolicznych miejscowości, którzy dotarli w tym dniu do obozowiska, otrzymali szansę obejrzenia efektownego pokazu umiejętności kawalerzystów oraz ich koni, a także przyjrzenia się z bliska wykorzystywanym przez nich rekwizytom oraz garderobie. Przystojni panowie, ubrani w eleganckie mundury oraz wymuskane, świetnie wyszkolone konie, już chwilę po złożeniu meldunku przez rotmistrza kawalerii dla pani wójt, przystąpili do dzieła i zaprezentowali mnóstwo sztuczek oraz umiejętności. Wartością dodaną pokazu była również dostosowana do charakteru wydarzenia oprawa muzyczna oraz pouczająca narracja w wykonaniu Zastępcy Dowódcy Wyprawy – por. kaw. och. Mirosława Firsta, który to komentował kolejno prezentowane działania na "placu boju". Cały przygotowany pokaz pozwolił przybyłym obserwatorom naocznie przekonać się o sile polskiej kawalerii oraz poznać jej taktykę i strategię, zastosowaną podczas drugowojennych potyczek.

Po zakończonym widowisku kawalerzyści udali się do pobliskiej świetlicy, gdzie w kameralnej, przyjaznej atmosferze, przy kubku gorącej kawy i herbaty oraz rozgrzewającej zupie i przepysznym bigosie, rozpoczęły się interesujące pogadanki z mieszkańcami - zarówno na tematy dotyczące przeszłości, związanej z rokiem 1939 r., jak i rozmowy o trwającej właśnie wyprawie, upamiętniającej 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Stworzenie kawaleryjskiego obozowiska w Borysówce okazało się żywą lekcją historii, przekazaną w wyjątkowo atrakcyjny sposób - bez udziału szkolnych podręczników czy uniwersyteckich wykładów. I co najważniejsze - wspomniana lekcja osiągnęła swój główny cel - za jej sprawą oddany został hołd poległym żołnierzom i kawalerzystom.

Serdeczne podziękowania ze strony Wójt Gminy Hajnówka oraz Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Dubinach wędrują w stronę:

Radnej Gminy Hajnówka - pani Heleny Stepaniuk

oraz

członków Stowarzyszenia Sympatyków Wsi Borysówka

Raz jeszcze dziękujemy Wam wszystkim razem oraz każdemu z osobna za dobrą wolę, zaangażowanie oraz pełną gotowość i mobilizację zarówno w przededniu, jak i w samym dniu pokazu !

Autor tekstu: Mariola German-Pietruczuk