Biblioteka działająca w Gminnym Centrum Kultury w Dubinach po raz 3 uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie Noc Bibliotek, którego głównym organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. 8 czerwca zaprosiliśmy młodzież ze Szkoły Podstawowej w Dubinach, która mogła obejrzeć film Tarapaty w reż. Marty Karwowskiej.

Natomiast 9 czerwca zaprosiliśmy dzieci na nocowanie w naszej bibliotece. Spotkaliśmy się o godzinie 19:00, na wstępie spisaliśmy zasady, które nas obowiązywały podczas naszego spotkania. Potem odbyło się losowanie grup i kolejność wejść do biblioteki. Tego wieczoru nasza biblioteka zamieniła się na pokój zagadek, gdzie uczestnicy, by wyjść musieli, wypić kwaśny eliksir, rozwiązać kilka zadań, wykazać się znajomością matematyki, ułożyć wyjątkowe puzzle, znaleźć hasło w wykreślance, odnaleźć książkę na półce, by na końcu zanurzyć rękę w czymś mało przyjemnym. Na końcu był klucz, którym można było otworzyć drzwi. Dodatkowym utrudnieniem była  panująca w bibliotece ciemność, uczestnicy musieli używać latarek. Zwycięska drużna wyprzedziła o 1 minutę drużynę z drugiego miejsca. W czasie zadań mogliśmy obserwować jak uczestnicy danej  drużyny współpracują ze sobą, rozwiązują problemy, wspierają się.

Podsumowanie wyników nastąpiło przy ognisku. Następnie wszyscy wróciliśmy do biblioteki, gdzie każdy uczestnik wybierał sobie miejsce do spania. Mimo zgaszenia światła, emocje z gry nie pozwalały nam zasnąć, a duszki mieszkające w bibliotece powodowały, że książki zmieniały swoje miejsce, czasami spadały. Zmęczenie i emocje związane z nocowaniem w bibliotece spowodowały, że pobudka o 7:30 była zbyt wczesna. Następnym razem rozważymy późniejszą godzinę. Dziękujemy wolontariuszom Magdzie i Ewie za pomoc w organizacji.