Od stycznia br. weszły zmiany w przepisach związane z „Rolniczym handlem detalicznym”. Mając na względzie potrzebę informowania społeczeństwa o nowych możliwościach, Samorząd Województwa Podlaskiego przy wsparciu samorządów powiatowych, wychodzi z inicjatywą zorganizowania debaty publicznej, której celem będzie omówienie najważniejszych aspektów praktycznych stosowania nowych regulacji.

Odbędzie się ona 26 kwietnia 2017 r., początek godz. 10:00 (zgodnie z konspektem).

Część I: Aspekty podatkowe
Część II: Warunki sanitarne i weterynaryjne

Całość potrwa ok. 2 godzin. Przebieg tej inicjatywy będzie nadawany w Internecie, dlatego też wszyscy zainteresowani mogą w niej uczestniczyć w następujących formach:

1)    osobiście w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (po potwierdzeniu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 85- 66-54-212),
2)    w jednym z punktów transmisyjnych zlokalizowanych dogodnie na terenie województwa podlaskiego (lokalizacje zgodnie z poniższym wykazem, obowiązują potwierdzenia),
3)    odwiedzając w dniu Debaty stronę debata.wrotapodlasia.pl przy użyciu ulubionego urządzenia multimedialnego.

Przewidujemy możliwość zadawania pytań naszym ekspertom – zarówno drogą elektroniczną (pytania należy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), jak i telefonicznie: 691-991-756.

A kto będzie odpowiadał na pytania? Do debaty zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Finansów, inspekcji sanitarno-epidemiologicznej, weterynaryjnej, doradca podatkowy oraz praktycy, więc uzyskamy informacje z „pierwszej ręki”. Po więcej szczegółów zapraszamy do odwiedzania tego wątku, gdzie będziemy zamieszczać sukcesywne aktualizacje. Serdecznie zapraszamy!

Uwaga – po zakończeniu Debaty będzie możliwość uzyskania nieodpłatnej porady, której udzielać będzie doradca podatkowy.

Wykaz miejsc, gdzie na żywo będzie można oglądać transmisję:

Hajnówka

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. 11 Listopada 24
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 856823046

Konspekt debaty do pobrania [.pdf]

 
***

Mamy przyjemność poinformować, że uruchomiliśmy przygotowania do zrealizowania II edycji debaty o rolniczym handlu detalicznym. Planowany termin to 26 kwietnia 2017 r. Wzorem roku ubiegłego będziemy omawiać praktyczne aspekty prowadzenia drobnego przetwórstwa na bazie surowców z własnego gospodarstwa rolnego w oparciu o przepisy, które weszły w życie z początkiem bieżącego roku:

- aspekty podatkowe,
- bezpieczeństwo żywności,
- wymogi organizacyjne.

Nasza debata będzie odbywała się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, dodatkowo przewidujemy transmisję na żywo w Internecie, a ponadto zorganizujemy miejsca na terenie województwa, gdzie będzie wyświetlana na żywo. Wszystkich zainteresowanych już dziś zapraszamy do udziału (wkrótce podamy szczegóły związane z potwierdzaniem uczestnictwa) i zachęcamy do zgłaszania pytań oraz wątpliwości związanych z tematyką debaty.

Na pytania odpowiadać będą eksperci oraz przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych w swoim zakresie za poszczególne obszary tematyczne. Wstępnie przygotowaliśmy następujące zagadnienia związane z rolniczym handlem detalicznym (dalej RHD):

1. Czy w RHD można wykorzystać domową kuchnię, a jeśli tak to jak w praktyce powinna ona wyglądać?
2. Czy są ograniczenia rodzajów produktów do wprowadzania w ramach RHD?
3. Produkcja różnych rodzajów produktów i wymagania sanitarno-higieniczne z tym związane (np. naprzemienny wyrób twarogu oraz produkcja sernika na zimno w tym samym pomieszczeniu).
4. Czy rolnik może prowadzić jednocześnie sprzedaż bezpośrednią (np. mleko, mięso drobiowe), dostawy bezpośrednie (np. ogórki kiszone) oraz w RHD (szatkowaną kapustę kiszoną oraz ćwikłę z chrzanem)? Gdzie rolnik powinien się zgłosić i jakich procedur rejestracyjnych dokonać (SANEPID, Weterynaria, Urząd Skarbowy)?
5. Czy prowadząc RHD sprzedaż można odnotować na koniec dnia, czy też po obsłużeniu każdego kolejnego klienta?
6. Czy odnotowując sprzedaż w ramach RHD, rolnik może równolegle prowadzić np. dostawy bezpośrednie bez stosowania rygoru rejestrowania sprzedaży produktów cieszących się zwolnieniem z PDoF (np. jabłek z własnego sadu sprzedając jednocześnie ocet jabłkowy)?
7. Czy rolnik może samodzielnie kwalifikować swój rodzaj działalności przetwórczej jako „produkcja przemysłowa” i „produkcja inna niż przemysłowa”?
8. Obecnie zakłady serowarskie typu MLO mają obowiązek rejestrowania działalności gospodarczej, jednak cieszą się zwolnieniem przedmiotowym z PODoF. Czy w świetle nowych regulacji, rolnik może podjąć swobodną decyzję aby przestawić się na RHD (wówczas nie ma obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, jednakowoż płaci podatek przy przychodach powyżej 20 000 zł)?
9. Czy w ramach RHD w określonych sytuacjach pojawia się obowiązek stosowania kasy fiskalnej? Jakie są to sytuacje?

Wszelkich aktualizacji tematu dokonywać będziemy w tym wątku. Jak wyglądało to w zeszłym roku? Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dostępnymi na naszej stronie oraz na Wrotapodlasia.pl .

Masz pytania lub pragniesz zgłosić dodatkowe zagadnienia do dyskusji? Prosimy o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 85-66-54-212.

Serdecznie zapraszamy!

Starosta
Mirosław Romaniuk