- "Jak można tyle wytrwać z jednym facetem???" – padło pytanie pewnej aktorki z kabaretu Agrafka, który w piątek 13 września 2019 r. występował w Gminnym Centrum Kultury w Dubinach. Ale o tym nieco później ;)

 Tego dnia mieliśmy zaszczyt gościć w siedzibie Centrum pięć par małżeńskich z gminy Hajnówka, które przeżyły wspólnie całe 50 lat. Odbyło się więc tego dnia dostojne wydarzenie pod nazwą "50 lat pożycia małżeńskiego", czyli tzw. Złote Gody.

Pod adresem przybyłych na uroczystość par padły słowa podziwu i uznania ze strony Pani Wójt Gminy Hajnówka - Lucyny Smoktunowicz. Cierpliwość i tolerancja oraz zdolność do kompromisów i wybaczenia -  te wyjątkowe cechy osobowości oraz sposoby zachowania zostały przywołane w jej przemówieniu. Bo przecież wspólna droga życia nie zawsze jest taka prosta i łatwa do przebrnięcia... Ma swoje zakręty, wyzwania i problemy. Dlatego fakt, iż mimo wszystkich napotkanych przeszkód i trudności honorowe pary potrafiły przez tyle lat nieść swoją miłość, przyjaźń i wiarę, powinien być dla nas wszystkich wzorem godnym naśladowania.

Po uroczystej przemowie nastąpiło wręczanie medali i kwiatów dla jubilatów. Padły również słowa wdzięczności z ich strony za to, że się o nich pamięta i docenia ich życiową postawę.

 

Następnie rozpoczął się program artystyczny, który otworzyła utalentowana lokalna solistka Julita Kiczkajło. Zaśpiewała ona m.in.: poruszającą piosenkę Anny German pt. "Człowieczy los". Swoją autentycznością i wrażliwością poruszyła do łez zgromadzoną publiczność, a przygotowany przez nią repertuar genialnie wpisał się w temat przewodni i atmosferę spotkania.

Chwilę później zaprezentował się wspomniany na wstępie Kabaret Agrafka. Jego członkowie, będący jednocześnie studentami Uniwersytetu III Wieku - notabene rówieśnikami jubilatów - w humorystyczny sposób opowiadali wiersze i prezentowali żartobliwe skecze. Ich półgodzinny występ wielokrotnie prowokował salwę śmiechu na sali i nagradzany był głośnymi oklaskami, co w zupełności nie dziwi, bowiem tematyka występów nierzadko dotyczyła właśnie kwestii małżeńskich.

 

Po kabaretowym występie jubilaci oraz goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Luźna atmosfera, rozmowy o życiu, pogadanki o znajomych i rodzinie. Spotkania po latach, uściski i gratulacje... Niby "mała rzecz", a jednak radowała serce w tym dniu szczególnie mocno!

Pracownicy Urzędu Gminy oraz Gminnego Centrum Kultury włożyli dużo sił i serca w organizację tego przedsięwzięcia. I wydaje się, że wszystko się udało! A na pewno zostanie na długo w pamięci tych, dla których to spotkanie zostało zadedykowane.

 

Autor tekstu: Gminne Centrum Kultury w Dubinach