W dniach 19 - 20 maja 2017 Centrum Etnograficzno - Ekumeniczne w Dubinach wzięło udział w IV już edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Na odwiedzających czekała moc atrakcji. Pierwszego dnia do udziału w mini-questach i zwiedzaniu wystawy "Borysówskie Oblicza" zaprosiliśmy grupy zorganizowane - wycieczki szkolne i nie tylko. Specjalnie sprowadzona na tę okazję ekspozycja, zawierająca zbiór odrestaurowanych cyfrowo fotografii wzbudziła duże zainteresowanie wśród gości i stała się przyczynkiem do dyskusji o zmianach jakim w ciągu ostatniego półwiecza podlegał region, jego mieszkańcy i architektura. Drugiego dnia zaprosiliśmy obok grup zorganizowanych także odwiedzających indywidualnych. Obchody otworzyło przedstawienie "Saczasnyje Wieczórki" w wykonaniu amatorskiej grupy teatralnej działającej przy Hajnowskim Domu Kultury pod opieką Pani Wiery Masajło poświęcone wspomnieniu osób zamordowanych w wyniku działalności bandy Romualda Rajsa "Burego". Zebrani mieli również możliwość wysłuchania solistów - Julii Wrzosek i Artura Markowskiego (działających przy Hajnowskim Domu Kultury), których talent znacznie wykracza poza ich staż działalności artystycznej. Zwieńczeniem artystycznej części wieczoru był występ Trio akordeonowego "Akord", które umiliło zebranym czas koncertem piosenki przedwojennej i folkowej. Uroczystego zamknięcia IV Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Centrum Etnograficzno - Ekumenicznym w Dubinach dokonała Wójt Gminy Hajnówka - Lucyna Smoktunowicz jednocześnie zapraszając zebranych do dyskusji przy herbacie i poczęstunku. W Dniach Otwartych Funduszy Europejskich w Centrum Etnograficzno - Ekumenicznym w Dubinach uczestniczyły łącznie ok. 80 osób.